Головне меню

Державна служба України з питань праці відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами  та фізичними особами, які використовують найману працю,  зокрема  з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Такі явища, як неформальна економіка й не задекларована праця не тільки обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок,  зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вони сприяють створенню й існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які в повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці та соціального забезпечення працівників.

Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників,   сприяє ухиленню від сплати податків, зменшує надходження до державного й місцевих бюджетів. Працівники,  які не мають належним чином оформлених трудових відносин,  позбавляються права на гідні умови праці,  захист своїх інтересів у сфері праці,  гарантій у соціальному захисті.  Проблеми неформальної економіки й незадекларованої праці є однією з потужніших перешкод для всіх країн у забезпеченні гідної праці й високих темпів зростання.

За різними підрахунками частка працівників,  які працюють без оформлення трудових договорів та не сплачують податки,  складає 25-30% залежно від регіону,  галузі,  кваліфікації роботи тощо.  За останніми оприлюдненими даними на офіційному сайті Державної служби статистики України кількість неформально зайнятого населення становить  3237,8 тисяч осіб (21% від загальної кількості зайнятого населення,  тобто кожен п’ятий),  з яких зайнятість у неформальному секторі економіки становила 56 % від загальної кількості осіб,  які зайняті неформально,    тобто 1813,9 тисяч осіб.

Так,  в рамках виконання Національного плану спільних дій щодо зниження рівня не задекларованої праці на 2021 рік Держпраці  за участі представників заінтересованих державних органів та соціальних партнерів з початку року проводиться національна інформаційно-роз’яснювальна кампанія про переваги задекларованої праці та ризики незадекларованої праці для працівників та роботодавців.

Із липня ц.р. стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин у суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності,  які мають ризики використання незадекларованої праці та відсутня позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками після проведених інформаційних заходів.

Інформаційні матеріали щодо незадекларованої праці знаходяться за цим посиланням:

(https://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/).

Відділ економіки Виноградівської міської ради

Архіви
Урядові сайти