Протягом грудня 2022 року у п’яти громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Закарпатської області ‒ Виноградівській, Іршавській, Білківській, Великобичківській та Ясінянській ‒ відбулися презентації результатів дослідження стану молодіжної політики. Дослідження проводилося БФ «Центр громадських ініціатив» у рамках проєкту «Розвиток малих громад Закарпаття через підтримку та розвиток молоді», що реалізовується за підтримки USAID «ГОВЕРЛА».

У рамках дослідження було вивчено систему реалізації молодіжної політики на рівні п’яти громад та запропоновано рекомендації, які допоможуть громадам розробити та імплементувати подальші кроки щодо її покращення.

Згідно з результатами дослідження середній рівень представництва молоді в депутатському корпусі цільових громад ‒17%, за винятком Виноградівської міської ради, де цей показник сягає 31%. У громадах не існує спеціальних програм і стратегій з питань розвитку молоді, але молодь і активності щодо її підтримки є частинами інших програм: освіти, культури, спорту, соціально-економічного розвитку. Молодіжна інфраструктура в громадах, де було проведено дослідження, будується в основному на мережі бібліотек, гуртках на базі будинків культури, спортивних клубах і молодіжних центрах, створених громадськими організаціями.

Учасники дослідження відзначили, що в громадах створені умови для участі молоді в процесі прийняття рішень. Для цього створені молодіжні ради (діють у трьох громадах з п’яти і одна знаходиться у процесі створення); громадські ради, де представлені молодіжні організації; молодь  бере участь у засіданнях міської/селищної ради або виконкому, подає петиції; рада/виконком консультуються з молоддю з використанням соціальних мереж або месенджерів перед тим, як прийняти рішення. Одночасно, багато учасників відзначили, що незважаючи на створені умови для участі, молодь не завжди активно використовує існуючі механізми для участі в процесі прийняття рішень.