Головне меню

схема паркуПарк Перені – маленький "Версаль"

палац перені         Його було закладено на початку XIX ст. навколо палацу барона Перені. Він спроектований і засаджений спеціально для прогулянок і відпочинку тодішньої угорської знаті. Дотримуючись канонів палацового  будівництва ХVІ – ХVІІ ст., біля садиби родини Перені на   прилеглій території в 12 гектарів 200 років тому  був закладений парк з різноманітними деревно-чагарниковими насадження і екзотами. В стильовому вирішенні тут переважає еклектика – популярний на той час напрям, що поєднував різнорідні за своєю суттю елементи.

парк перені         Цікавою особливістю парку є так звані «променадні» алеї. Так у минулому називали кільцеві маршрути. Ці алеї, як правило, мали вигляд замкнених округлих ліній, розташованих на різній відстані від житлового будинку.

         Серед деревної рослинності парку переважає клен гостролистий, каштан звичайний, ясен звичайний, клен польовий, липа дрібнолиста, айлант високий. Вагоме місце в садово-парковому ландшафті займають трав’янисті рослини та квітники.

         У ХХ ст., після 50-х років, парк називають іменем Максима Горького та облаштовують літній кінотеатр і атракціони. Згодом, за часів незалежності України міський парк названо іменем барона Перені.

       пар  За 200 років існування  деревна рослинність застаріла і виникла нагальна потреба в оновленні зелених насаджень. Прискіпливе око постійних відвідувачів парку та  представників міської влади турбує стан столітніх і більш поважного віку дерев, які відмирають, всихають, деякі з них мають абсолютно трухлявий прикореневий стовбур.   А ще відвідувачам кидається в очі    їхня  нумерація, адже  кожне дерево у парку Перені  пораховане, пронумероване та оглянуте.  Це у 2013 році фахівці Львівського національного лісотехнічного університету (кафедра ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства)  приїжджали до Виноградова, щоб провести інвентаризацію насаджень з подальшим виготовленням техпаспорту парку та проекту його реконструкції¸ а також   спроектувати  ландшафт.

         Кожен парк, особливо старовинний,  має свої проблеми. Це і тривалий вік, і нестача поживних речовин. Тому дерева всихають, їх треба зрізати, а на їхньому  місці садити нові,  більш стійкі породи. Тож необхідна санітарна рубка і цьому є наукове пояснення  та існує  ціла наукова дисципліна – реконструкція парків.

      ппарк   атракц.Парк Перені у Виноградові сьогодні – це більше дев’яти гектарів площі, на якій розмістились дитячі атракціони¸ силові тренажери, міні-футбольне поле, амфітеатр, місця для відпочинку та велика кількість  зелених насаджень.  Також  він став  візитною карткою Виноградова. Тут проводяться районні, обласні, всеукраїнські й міжнародні фестивалі, зокрема у травні – традиційний фестиваль–конкурс виноградарів-виноробів «Угочанська лоза» та у серпні Гала-концерт  міжнародного конкурсу-фестивалю сучасної пісні і танцю «Кришталеві грона» ім. Андрія Гріги.

 Тінь від розкішних дерев,  свіжий ковток повітря, дитячий гомін, розмірений ритм, спокій і благодать –  таке перше і основне враження від паркової відпочинкової зони у Виноградові.

палац переніПалац Перені

    Палац Перені – пам’ятка архітектури національного значення. Розташований у південно-західній частині міста і являється важливим структурним елементом старовинної архітектури міста.

            Традиційно вважають, що барон Перені після знищення замку королівськими військами у 1557 році  вирішив перенести свою резиденцію та збудувати палац у місті.

            Зведений палац у XVI столітті за часів барона Ференца Перені. Деякі дослідники датують палацовий комплекс ще ХІV століттям. Однак, під час реставраційних робіт у 1970-х рр. датування первісного партерового об’єму  було визначене ХVІ століттям.палац Перені (2)

            Палац розташований вглибині помістя. Є окрасою парадного двору з в’їзними воротами. Будівля велика, масивна, прямокутна, двоповерхова. Наріжні чотирикутні вежі мають більш архітектурне призначення, ніж оборонне. За схемою палац являє собою прямокутник з чотирма виступами – квадратними баштами й центральним виступом фасаду.

            Спочатку палац був одноповерховим з кутовими баштами і мав вигляд  замкової споруди. Значна перебудова палацу була проведена в ХVІІ ст., в епоху барокко. Палац значно збільшився в результаті надбудови другого поверху. Перший поверх використовувався під господарчі потреби, на другому були житлові приміщення та велика зала.  Численні реставрації та перебудови надали палацу бароккового вигляду.

ф3            На центральному фасаді з’являється ризаліт (виступ) з випуклим фронтоном (завершенням фасаду будівлі)  та  ліпним гербом баронів Перені. Парк, палац, флігелі та огорожа з брамою повністю сформували даний  комплекс у ХVІІІ – ХІХ ст.

            Одночасно палац Перені є пам’яткою історії –  на будівлі у жовтні 1989 року встановлено меморіальну дошку. Цей пам‘ятний знак був відреставрований у 1991 році. Напис  на меморіальній дошці повідомляє:  «У цій будівлі жив барон Жігмонд Перені (1783-1849). Мученик національно-визвольної революції (1848-1849)».

 

 

       

.

       

 

Архіви
Урядові сайти