Головне меню

Місто Виноградів славиться особливим сакральним багатством

 

римо-католицький костел ВознесінняКостьол Вознесіння (римо-католицький)

    Пам’ятка архітектури національного значення, ХІІІ ст., м. Виноградів, вул. Миру, 2

   Зведений у готичному стилі.  Перша згадка – 1516 р., у 1556 р. будівлю було зруйнувано. В 1668 р. костел відбудували монахи францисканського ордену,  в 1747 р. внаслідок пожежі зазнав чергової перебудови. Цього разу костел набув форм романського зодчества. У 1748 році єпископ з Егера Баркоці передає древню споруду католикам. фреска вознесінняУ пам’ять про цю подію над головним порталом костелу вибито герб єпископа. У костелі збереглись фрески ХІХ ст. та залишки фрагментів готичної кам’яної пластики біля олтарної частини храму. До 1989 р. костел був зачинений, в ньому розташовувався склад взуттєвої фабрики.  У 1998 році будівлю, яка тривалий час використовувалась не за призначенням, передано римо-католицькій громаді Виноградова.


 На місцевому телебаченні (ТРК «Виноградів ТВ» Виноградівської міської ради)   свого часу в ефір вийшла передача про римо-католицький костел. Ознайомитись із програмою можна за цією ссилкою:

http://trkvinogradiv.com.ua/?p=868


Костьол і  монастир францисканців

         Пам’ятка архітектури національного значення,         ХV ст.,

м. Виноградів, ¸вул.  Миру, 3костел монастиря францисканцівф5

      Комплекс монастиря складається з церкви (1516 рік), двоповерхового корпусу келій, що приєднаний до храму, та внутрішнього дворику. Є пам’яткою національного значення. В 1535 році там проживало 22 монахи.  В 1556 році монастир був зруйнований. Згодом відбудований для монахів ордена св. Франциска. Після пожежі у 1747 році відновили в стилі бароко. В цей же час збудували і костел. Фрески прикрашають костел із ХІХ століття. У своєму первісному вигляді залишились тільки келії  зі скелистими хрестоподібними стелями.  На шпилі дзвінниці збереглась дата – 1889. З 1945 року в монастирських приміщеннях розташовувався історичний музей, але через декілька десятків років його передали римо-католицькій громаді міста.

       орган  У монастирі францисканців знаходиться старовинний орган – його надав Мукачівський кафедральний собор.  Інструмент, зроблений фірмою “Hohner”,  привезли з Німеччини наприкінці 1980-х років. На лицьовій підклавіатурній дошці є слово Wörth – це може бути прізвище органного майстра ХІХ століття, відповідно і вік інструмента відносять до цього часу.

       франц2

     У 2012 році в частину огорожі навколо комплексу, вбудована капличка. У ній встановлені дві скульптури – Святого Франциска, який тримає в руках гроно винограду, та монаха-францисканця.


 св. троїй    Свято-Троїцький собор (православний храм, УПЦ

м. Виноградів, вул. Миру, 50

       Один з найбільших храмів міста. Спроектований в 1991 році, будівництво: 1992 – 2012 рр.  Колір храму – ніжно-блакитний. Має символічне значення та є поєднанням двох кольорів: зелений – колір Трійці,  синій – колір Богородиці.


Храм Успіння Пресвятої Богородиці  (греко-католицький)сипко

                                     м. Виноградів, вул. Михайла Лучкая, 1

         Будівництво розпочалось у 2000 році за проектом місцевого архітектора Семена Гука.  Завершено будівництво у 2011 р.


Свято-Симеонівський чоловічий монастир (УПЦ)

м. Виноградів, вул. Копанська, б/н

       Рішенням Священного Синоду УПЦ від 22 листопада 2000 року у м. Виноградів засновано Свято-Симеонівський чоловічий монастир. Розпочато будівництво у 2001 році.

    Освячення святої обителі  відбулося  у 2012 р.


                                                                                 Реформатська церква

реформ.

м. Виноградів, вул. Миру, 12

         Реформатська релігійна громада, як власне і храм, є однією з найдавніших в районі (XV ст.). Перші письмові документи, які підтверджують факт існування конфесії, датуються 1545 роком. Дерев’яний храм згорів, тож вирішили збудувати кам’яну споруду (1828 – 1872). Поруч була створена парафія, яка датується 1912 роком. Збереглись архітектурні деталі та елементи декору на фасаді, зокрема портик над входом, металева брама та арочний вхід.


храм Свято-Успенський храм  (православний храм, УПЦ)

м. Виноградів, площа Миру, б/н

         У храмі Успіння Пресвятої Богородиці – візантійський розпис інтер’єру. Раніше  був католицьким (дерев’яний храм з високою вежею), вперше згадується в XIV ст. Згодом (XVIII ст.) збудували сучасну церкву. Датою створення барокового храму є 1796 рік (за іншими даними – 1760 р.). Внутрішні розписи зроблені у 1911 р. художниками-іконописцями Лісовським та Вірагом.


10392344_965366960143415_8873459723794285057_n              Синагога

м. Виноградів, вул. Пушкіна, 12

         У період Австро-Угорщини була збудована  Севлюшська синагога – за ініціативи рабина Клайна в 1874 році. За радянських часів втратила свій архітектурний вигляд. Вікна загратували, знищили декоративні елементи на фасаді. У 2016 р.  розпочались реставраційні роботи, що ведуться у відповідності із зображеннями на старих листівках. На фасад знову повертаються ліпні елементи, а на верхньому фігурному фронтоні – зображення Скрижалей Завіту – обов’язкового елементу синагог. Кошти на це (45 тисяч євро) виділив  уряд Угорщини.


Церква Зіслання Святого Духа (греко-католицький храм)

м. Виноградів, вул. Тюльпанів, 3

        У 1932 р. головним лікарем Севлюшської лікарні був призначений Стефан Рокіцький, який розпочав будівництво хірургічного корпусу та спорудження екуменічної каплиці при лікарні, яку у 1936 р. освятив єпископ Олександр Стойка. З приходом Радянської влади  каплицю було закрито  (1948 р.)  і перетворено на клуб лікарні. За ініціативою заступника головного лікаря  Юрія Добоша каплицю було відреставровано, а у 1991 р. освячено. З 1994 року тут розпочались регулярні  богослужіння. У 1996 р. колишній  каплиці надано статус парохії, а у 1997 р. освячено наріжний камінь та розпочато перебудову  каплиці на церкву за проектом місцевого архітектора Василя Черкуна. Виноградівський  різьбяр і художник  Михайло Тупиця виготовив іконостас, намалював ікони, на стіні зобразив копію «Трійці» Андрія Рубльова.  Хрест перед церквою, іконостас та престол освячено владикою Міланом у 2007 році.  Будівництво храму: 1997 р. – 2012 р.


благов

                 Храм Благовіщення Пресвятої Діви Марії

    м. Виноградів,  вул. Копанська, 176

         Будівництво розпочато  у 1996 р. за проектом місцевого архітектора  Василя Черкуна.  Наріжний камінь освятив єпископ Іоан Семедій  на свято Стрітення Господнього.  Після завершення основних будівельних робіт  владика Іоанн освятив новобудову 4 квітня 2001 року.


Храм Успіння Пресвятої Богородиці (УПЦ КП)

м. Виноградів, вул. І. Франка, б/н

           16 вересня 2013 р. у рамках архієрейського візиту у Виноградові побував Патріарх Київський і всієї  Руси-України Філарет і освятив  фундамент церкви.  25 жертводавців було нагороджено патріаршими грамотами, куратор двадцятки отримав орден князя Володимира. Знаковість освячення фундаменту церковного храму полягала ще й в тому, що воно відбулося  в контексті відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1150-річчя початку місіонерської діяльності Кирила і Мефодія. Розпочато будівництво в 2013 р.


Церква “Всіх Святих” (УПЦ)

м. Виноградів, вул. Першотравнева, б/н

Розпочато будівництво у 1997 році.

Архіви
Урядові сайти