Головне меню

471
Чорна гора – пам
ятка природи, ботанічний заказник загальнодержавного значення

        Древнє місто Виноградів (перша згадка – 1262 р., до 1945 р. – Севлюш) розкинулось у підніжжі  Чорної гори (570 м над рівнем моря). Чо́рна Гора́ — ботанічний заказник  загальнодержавного значення  (з  1974 року). Унікальність рослинного і тваринного світу дали  можливість зайняти  їй вагоме місце у Карпатському біосферному заповіднику (увійшла до складу  1997 р.).  Площа 823 га. Перебуває у віданні ДП «Виноградівське ЛГ».  Заказник знаходиться в теплій кліматичній зонічг.

         З трьох боків Чорна Гора оточена рівниною (Закарпатська низовина) і лише її північні схили переходять у пологе горбкувате підвищення, яке простягається на північний схід до масиву Тупий. Уздовж східних схилів гори протікає річка Тиса, яка в декількох місцях утворила високі скелясті урвища.

        Геологічну основу Чорної Гори складають андезити, ліпарити, туфи, які місцями виходять на поверхню у вигляді стрімких скель. На цих вулканічних породах сформувалися буроземні ґрунти різної потужності. Найкраще рослинний покрив у заказнику зберігся на верхній частині гори на скелястих схилах. Панівними є формації дубових та букових лісів. Букові ліси поширені в основному на північних схилах. Крім того, на виходах андезитових порід збереглися єдині в Україні осередки ясена білоцвітого.  Чагарники представлені такими теплолюбними видами, як бирючина, бруслина європейська, глід одноматочковий, дерен, виноград лісовий.

    Chorna_Hora_(Wynohradiw)     У флористичномй відношенні особливо цікаві осередки степових, скельних та середземноморських фітоценозів на крутих південних схилах. Тут ростуть рідкісні для українських Карпат  види —  вишня степова, жостір проносний, клокичка периста, зіновать австрійська, ковила найкрасивіша, гадюча цибулька гроноподібна, кукурудзка чубата, костриця борозниста, перлівка трансільванська півники угорські. Загалом на території заказника зростає близько 400 видів вищих рослин.

         Для фауни Чорної Гори характерна наявність специфічних теплолюбних видів, зокрема безхребетних. В заказнику водиться степова черепаха, вуж, ящірки, кріт, ласка, тхір, заєць, білка, дятел, сова, дрізд, глухар, ведмідь, рись та інші тварини і птахи.

        чорне око  Також на Чорній горі існує печера «Морське око». В «Історії Австро-Угорщини» згадано, що на вершині пагорба (Чорна гора) знаходиться печера, схожа на підвал. Це рукотворне диво простягається вглиб приблизно на 30 м та закінчується невеличкою водоймою, що серед місцевого населення отримала назву «Морське око». Хто і для чого її вирив невідомо: можливо, тут перебували опришки  або тамплієри ховали своє золото і, найнеймовірніше, це був тунель, що виходив до річки Тиси.

      Печера на Чорній горі” – “Морське Око” – входить до переліку туристичних маршрутів Виноградова.

Архіви
Урядові сайти